NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Под прожектора La Belle Rose. Мистичната сила на малкото цвете
4880
Под прожектора

La Belle Rose. Мистичната сила на малкото цвете

Официално бе открита изложбата „La Belle Rose. Мистичната сила на малкото цвете“, която е сред акцентите на Българския фестивал на сливата в троянското село Орешак. Експозицията, плод на обединените усилия на три музея – Националния исторически музей в София, Музея на Розата и Исторически музей (ИМ) „Искра“ в Казанлък, е подредена в зала 3 на Националното изложение на художествените изкуства и занаятите (НИХЗИ). Експонатите в изложбата са почти изцяло от фондовете на ИМ „Искра“, а акцентът е върху развитието на розопроизводството в периода от Възраждането до Втората световна война, разказа Доротея Гюрджийска – Иванова, управител на НИХЗИ – Орешак

| 22 Септември 2024, 19:53 ч.
La Belle Rose. Мистичната сила на малкото цвете
La Belle Rose. Мистичната сила на малкото цвете
Снимка © БТА

Официално бе открита изложбата „La Belle Rose. Мистичната сила на малкото цвете“, която е сред акцентите на Българския фестивал на сливата в троянското село Орешак.

Награждаването в конкурса за най-добър пълнометражен игрален филм на 25 октомври, в зала 1 на НДК, ще е в присъствието на международното жури на „Синелибри“ – Мария Бакалова (президент), Кристин Льоненс, Даниел Келман, Ан Кюсак и Игнасио Серикио, съобщават от екипа на кино-литературния фестивал.

В рамките на церемонията ще бъде обявен и победителят в конкурса за най-добър документален филм от жури в състав – Рене Карабаш, Божидар Манов и Найо Тицин.

След церемонията ще се състои премиерно излъчване на първия англоезичен филм на Педро Алмодовар, удостоен с наградата „Златен лъв“ на кинофестивала във Венеция. Просветляващата драма „Съседната стая“ с Джулиан Мур и Тилда Суинтън в главните роли изследва смисъла на живота и смъртта, стойността на приятелството и чувството за съпричастност в кр

На 21 март 2025 година е премиерата на „Снежанка“, съобщават от „Форум филм“.

През изминалия уикенд в Анахайм, Калифорния, се проведе осмото издание на най-голямото „Дисни“ събитие – D23.

Десетки хиляди фенове, звезди и творци станаха част от уникалния празник, който отдаде заслуженото на монументалното наследство на студиото, но най-вече отправи смел поглед към бъдещето, което обещава не по-малко смели и прочувствени истории. 

По време на D23 бяха представени новини и кадри от най-очакваните игрални и анимационни продукции на студиото, сред които и „Снежанка“, с който „Дисни“ се завръща към историята, с която започна всичко. През 1937 г. емблематичната приказка на Братя Грим – „Снежанка и седемте джуджета

Еминем, Бой Джордж, Джордж Клинтън, Шерил Кроу, Джанет Джаксън, Аланис Морисет, а също групите „Дуби брадърс“ и N.W.A са сред номинираните за Залата на славата на авторите на песни за 2025 г., предаде Асошиейтед прес. Представени за всички музикални стилове - от рок и кънтри до рап. 

Сред номинираните е и Брайън Адамс с песните Summer of `69 и Have You Ever Really Loved a Woman?, както и Майк Лав от групата „Бийч бойс“. 

В Залата на славата на авторите на песни ежегодно се номинират както изпълнители, така и неизпълнители. Тази година в последната категория влизат продуцентите - Уолтър Афанасиев, помогнал на Марая Кери с нейния хит All I Want for Christmas Is You, Майк Чапман, който е съавтор на Love Is a Battlefield на певицата Пат Бенатар и Нарада Майкъл Уолдън, автор на How Will I Know?, изпълнена от Уитни Хюстън.

Тази годин

„Киномания“ обяви специалните събития на тазгодишното си 38-о издание. 

На 16 ноември в Дома на киното е прожекцията на носителя на “Златна палма” за късометражен филм от тазгодишния фестивал в Кан – копродукцията между Хърватия, България, Франция и Словения –  “Човекът, който не можеше повече да мълчи”.

Филмът, режисиран от Небойша Слиепчевич, разказва за събитията от 27 февруари 1993 г. в Босна и Херцеговина, когато пътническият влак от Белград за Бар е спрян от паравоенни сили в рамките на операция за етническо прочистване. Докато те извеждат от влака невинни цивилни, само един от 500-те пътници се осмелява да им се противопостави.

Първата прожекция на филма ще бъде придружена от среща с режисьора Небойша Слиепчевич и екипа от българска страна –

Тази седмица в периода от 13-и до 15 септември ще се проведе събитието "Фестивалия", съобщиха от Община Пазарджик.

Това е есенен фестивал, който се провежда за пръв път в града, а освен гости и изпълнители на него ще присъстват местни производители, които ще имат възможността да представят своята продукция, добавят още организаторите.

Над 25 изложители ще предоставят занаятчийски произведения  и деликатеси за посетителите, като част от програмата на фестивала.

Достъпът до него е свободен, като гостите, които ще участват, са трийсет, поясняват още от местната администрация. Програмата включва изпълнения на танцови състави, местни таланти и детска анимация.

Част от изпълнителите са група Сигнал, Пецата, Ахат, Rocka Rolla и Приятели, DJ Momo, DJ Joko, DJ Megamix, DJ Fireboyy, Георги Джалъзов и Silent Madness, добавят организаторите на есенния фестивал

Експозицията, плод на обединените усилия на три музея – Националния исторически музей в София, Музея на Розата и Исторически музей (ИМ) „Искра“ в Казанлък, е подредена в зала 3 на Националното изложение на художествените изкуства и занаятите (НИХЗИ).

Експонатите в изложбата са почти изцяло от фондовете на ИМ „Искра“, а акцентът е върху развитието на розопроизводството в периода от Възраждането до Втората световна война, разказа Доротея Гюрджийска – Иванова, управител на НИХЗИ – Орешак.

„Идеята да поканим колегите за гостуващата изложба, дойде във връзка с предстоящия Български фестивал на сливата. Това, което искахме да покажем на нашата публика, е връзката между начина, по който на юг от Балкана изваряват розовия цвят и добиват ракия от него, а не само розово масло, а на север от Балкана правят това от сливовия плод. Сами можете да видите, че технологията, която са използвали преди време, а на места и до ден днешен, е много близка“, посочи тя.

Посредством 10 информационни пана е представена историята на розата като растение, развитието на добива на розово масло в Казанлъшкия край, дейността на големите търговци на розово масло от онова време, които продават стоката си в цял свят. Интересни акценти в изложбата са възстановките на кабинет на търговец на розово масло и на щанда, с който един от пионерите в розопроизводството Кънчо Шипков се е представил на изложението в Чикаго, за което пише Алеко Константинов.

„Действително, качеството на розовото масло и розовата вода, които са идвали от България, са били високи и са значели много. Много от фамилиите успяват за кратко време да натрупат значителни богатства, това са и едни от първите милионери в България“, каза управителят на изложението.

Изложба „Керамиката – начин на живот“ ще бъде представена по повод 80 години от рождението на проф. Ивана Енева (1944-2022).

Откриването е на 3 септември в галерия „Академия“, съобщават от Националната художествена академия (НХА).

Заглавието на експозицията е вдъхновено от думите на проф. Енева: „За мен керамиката е начин на живот, а Академията – моя съдба“.

Ивана Енева е художник-изследовател в областта на керамиката, професор в Националната художествена академия, първата жена заместник-ректор на НХА и първата жена професор по керамика в България.

„В творбите си тя търси нова модерна образност, основана на изключителните интегрални свойства на глината да се свързва с други материали – стъкло, метал, хартия – с нови трайни пластични и естетически характеристики. Забележителни са нейните п

Сезонът в Общински куклен театър „Патилан“ в Монтана започва на 13 и 14 септември с премиера на представлението „Рибарят и златната рибка“, съобщиха от ръководството на театъра.

Спектакълът е нов в афиша, негови автори и режисьори са Христина Тодорова и Симеон Тодоров. Сценографията е дело на Христина Тодорова, а композитор е Георги Гарчов. В ролите участват актьорите Мила Топалова, Тихомир Иванов, Мариана Кирилова и Венелин Първанов.

През 2023-2024 година куклен театър „Патилан“ се похвали с един от най-силните си сезони - 85 изиграни представления, от които 24 са гостуващи в областите Враца и София. 

Журналистът Даниел Ненчев работи по заснемането на първия си документален филм, озаглавен „155 километра въздух“. 

Филмът изследва живота на българите у нас и по света, както и развитието на българската култура в световен мащаб в годините след падането на Берлинската стена през 1989 г. 

Това сподели Ненчев по време на представянето на своята книга „Идеи без граници“ в Регионалната библиотека „Пейо Яворов“ в Бургас. Модератор на срещата бе бургаската поетеса Яна Вълчева.

Филмът е продължение на книгата, в която представя български артисти с оригинални и автентични идеи, и както Ненчев ги описва, „хора на изкуството с потенциал да променят света“. Кадрите в проекцията представят част от героите в „Идеи без граници“ и техните революционни за времето си проекти, които осъществяват по света. За тази цел, сподели Ненчев, е изпратена камера на всеки артист, с ко

Понякога не можеш да предположиш, че това, което ти се случва, би могъл да го мечтаеш, каза Теодосий Спасов. Тази вечер виртуозният български изпълнител на кавал излиза на сцената на „Банско джаз фестивал“ с квартет, в който влизат още Ивайло Ковачев, Херберт Крамис и Борис Динев. Квартетът свири на сцената на фестивала по покана на председателя на Асоциация „Фестивалите в България“ Илияна Щерева – Иванова, която е съорганизатор на фестивала.

Следва цялото интервю:

Излизате тази вечер на сцената на „Банско джаз фестивал“ с двама българи, които живеят и работят в чужбина и един швейцарец, какво и как ви събра?

Теодосий Спасов: Те са мои приятели от дълги години, свирили сме в различни проекти. Специално с Борис Динев, който тази вечер ще свири на тъпан също, освен на барабани, с него свирим от 80-те години, още с „Веселин Никол

Между станалата картина и нестаналата крачката е само една и трябва да я усети човек - кога е направена тази крачка. Това казва художникът Симеон Спиридонов през 1996 година в документалния филм на БНТ  „Следа към себе си“.

РОДЪТ

Художникът е роден на 20 август 1944 г. в Севлиево, където са евакуирани родителите му по време на Втората световна война. Правнук е на видния възрожденец Христо Спиридонов - първи кмет на Севлиево след Освобождението, депутат във Великото Народно събрание. Главната улица на град Севлиево носи името на Христо Спиридонов.

Симеон Спиридонов е внук на подполковник Григор Спиридонов, загинал геройски при Разлог през 1912 г. по време на Междусъюзническата война. Главната улица на града носи неговото име. Баща му Димитър Спиридонов е икономист, осъден от Народния съд. 

ПЪРВИТЕ

Показани са марките и печатите, включително и на английски език, които са поставяли върху стоката. Посетителите могат да видят казан за розово масло, стъклени съдове за розова вода, мускалчета, автентични документи, свързани с търговията с розово масло, два кратки филма разказват историята на розата и на конкурса „Царица роза“.

С нарастване на производството на розово масло бързо се появяват опити за неговата фалшификация. Специално пано разказва за първата лаборатория, създадена през 1907 година, за да тества продукцията, подготвяна за износ и да се бори с фалшификациите. 

„Един от най-интересните експонати в изложбата е метален съд за съхранение на розово масло, който до ден днешен бидейки затворен, е съхранил истинското ухание на розовото масло и при отваряне на капачката посетителят успява да усети аромата“, посочи Гюрджийска – Иванова.

Експозицията ще остане в залите на изложението няколко месеца. 

Фестивалът в Орешак ще бъде официално закрит тази вечер с концерт на музикалния проект TRIGAIDA. Програмата на фестивала в Троян продължава и утре с открита сцена и концерт на ансамбъл „Филип Кутев“. И на двете места посетителите все още имат възможност да закупят занаятчийски произведения от „Улица на занаятите“ или да опитат от местните сливови специалитети.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Мая Бежанска: Темата за геройството и достойнството ги няма в нашето общество, а хората имат нужда от тях
Премиерата на спектакъла „Тримата мускетари“ ще се състои на 24 ноември в Драматично-куклен театър (ДКТ)„Васил Друмев“, обяви директорът на шуменския театър ...
Изложба представя непоказвани досега творби на над 15 български художници от 20-и век
Изложба в галерия „Ракурси“ представя непоказвани досега творби на над 15 български художници, творили през 20-и век, съобщават организаторите. Експозицията ще може да ...
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година, съобщиха от екипа й. Тази година близо 50 веч ...
Бет Харт идва отново в България през лятото на 2025 година
Бет Харт, наричана „музикалното чудо Бет”, „преродената Джанис Джоплин” и „огнената кралица на блус и рок музиката“, идва отново в България на 2 ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" бяха представени тази вечер в Българския културно-информационен център в Скопие. „Вярвам ...
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Рядка картина на Караваджо, изтерзания гений на светлосянката (киароскуро), ще бъде изложена за първи път в музей в Рим, който я е получил като изключителен заем от частна колекция ...
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Шопен и Лист звучат в рецитал на Людмил Ангелов от „Европейски музикален фестивал“
Клавирен рецитал на Людмил Ангелов е следващото събитие от 24-тия „Европейски музикален фестивал“ в София. На 30 ноември пианистът излиза на сцената на зала „Бълг ...
Съпруги бъркат мъжете си, слуги не познават господарите си
На 29 ноември е премиерата на „Комедия от грешки“. Представлението на театър „София“ ще се играе на сцената на „Театро отсам канала“, информират ...
Тикер в 11:00 ч.
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черу ...
Начало Под прожектора
4880
Под прожектора

La Belle Rose. Мистичната сила на малкото цвете

Официално бе открита изложбата „La Belle Rose. Мистичната сила на малкото цвете“, която е сред акцентите на Българския фестивал на сливата в троянското село Орешак.Експозицията, плод на обединените усилия на три музея – Националния исторически музей в София, Музея на Розата и Исторически музей (ИМ) „Искра“ в Казанлък, е подредена в зала 3 на Националното изложение на художествените изкуства и занаятите (НИХЗИ).

| 22 Септември 2024, 19:53 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
La Belle Rose. Мистичната сила на малкото цвете
La Belle Rose. Мистичната сила на малкото цвете
Снимка © БТА

Официално бе открита изложбата „La Belle Rose. Мистичната сила на малкото цвете“, която е сред акцентите на Българския фестивал на сливата в троянското село Орешак.

Експозицията, плод на обединените усилия на три музея – Националния исторически музей в София, Музея на Розата и Исторически музей (ИМ) „Искра“ в Казанлък, е подредена в зала 3 на Националното изложение на художествените изкуства и занаятите (НИХЗИ).

Награждаването в конкурса за най-добър пълнометражен игрален филм на 25 октомври, в зала 1 на НДК, ще е в присъствието на международното жури на „Синелибри“ – Мария Бакалова (президент), Кристин Льоненс, Даниел Келман, Ан Кюсак и Игнасио Серикио, съобщават от екипа на кино-литературния фестивал.

В рамките на церемонията ще бъде обявен и победителят в конкурса за най-добър документален филм от жури в състав – Рене Карабаш, Божидар Манов и Найо Тицин.

След церемонията ще се състои премиерно излъчване на първия англоезичен филм на Педро Алмодовар, удостоен с наградата „Златен лъв“ на кинофестивала във Венеция. Просветляващата драма „Съседната стая“ с Джулиан Мур и Тилда Суинтън в главните роли изследва смисъла на живота и смъртта, стойността на приятелството и чувството за съпричастност в кр

На 21 март 2025 година е премиерата на „Снежанка“, съобщават от „Форум филм“.

През изминалия уикенд в Анахайм, Калифорния, се проведе осмото издание на най-голямото „Дисни“ събитие – D23.

Десетки хиляди фенове, звезди и творци станаха част от уникалния празник, който отдаде заслуженото на монументалното наследство на студиото, но най-вече отправи смел поглед към бъдещето, което обещава не по-малко смели и прочувствени истории. 

По време на D23 бяха представени новини и кадри от най-очакваните игрални и анимационни продукции на студиото, сред които и „Снежанка“, с който „Дисни“ се завръща към историята, с която започна всичко. През 1937 г. емблематичната приказка на Братя Грим – „Снежанка и седемте джуджета

Еминем, Бой Джордж, Джордж Клинтън, Шерил Кроу, Джанет Джаксън, Аланис Морисет, а също групите „Дуби брадърс“ и N.W.A са сред номинираните за Залата на славата на авторите на песни за 2025 г., предаде Асошиейтед прес. Представени за всички музикални стилове - от рок и кънтри до рап. 

Сред номинираните е и Брайън Адамс с песните Summer of `69 и Have You Ever Really Loved a Woman?, както и Майк Лав от групата „Бийч бойс“. 

В Залата на славата на авторите на песни ежегодно се номинират както изпълнители, така и неизпълнители. Тази година в последната категория влизат продуцентите - Уолтър Афанасиев, помогнал на Марая Кери с нейния хит All I Want for Christmas Is You, Майк Чапман, който е съавтор на Love Is a Battlefield на певицата Пат Бенатар и Нарада Майкъл Уолдън, автор на How Will I Know?, изпълнена от Уитни Хюстън.

Тази годин

„Киномания“ обяви специалните събития на тазгодишното си 38-о издание. 

На 16 ноември в Дома на киното е прожекцията на носителя на “Златна палма” за късометражен филм от тазгодишния фестивал в Кан – копродукцията между Хърватия, България, Франция и Словения –  “Човекът, който не можеше повече да мълчи”.

Филмът, режисиран от Небойша Слиепчевич, разказва за събитията от 27 февруари 1993 г. в Босна и Херцеговина, когато пътническият влак от Белград за Бар е спрян от паравоенни сили в рамките на операция за етническо прочистване. Докато те извеждат от влака невинни цивилни, само един от 500-те пътници се осмелява да им се противопостави.

Първата прожекция на филма ще бъде придружена от среща с режисьора Небойша Слиепчевич и екипа от българска страна –

Тази седмица в периода от 13-и до 15 септември ще се проведе събитието "Фестивалия", съобщиха от Община Пазарджик.

Това е есенен фестивал, който се провежда за пръв път в града, а освен гости и изпълнители на него ще присъстват местни производители, които ще имат възможността да представят своята продукция, добавят още организаторите.

Над 25 изложители ще предоставят занаятчийски произведения  и деликатеси за посетителите, като част от програмата на фестивала.

Достъпът до него е свободен, като гостите, които ще участват, са трийсет, поясняват още от местната администрация. Програмата включва изпълнения на танцови състави, местни таланти и детска анимация.

Част от изпълнителите са група Сигнал, Пецата, Ахат, Rocka Rolla и Приятели, DJ Momo, DJ Joko, DJ Megamix, DJ Fireboyy, Георги Джалъзов и Silent Madness, добавят организаторите на есенния фестивал

Експонатите в изложбата са почти изцяло от фондовете на ИМ „Искра“, а акцентът е върху развитието на розопроизводството в периода от Възраждането до Втората световна война, разказа Доротея Гюрджийска – Иванова, управител на НИХЗИ – Орешак.

„Идеята да поканим колегите за гостуващата изложба, дойде във връзка с предстоящия Български фестивал на сливата. Това, което искахме да покажем на нашата публика, е връзката между начина, по който на юг от Балкана изваряват розовия цвят и добиват ракия от него, а не само розово масло, а на север от Балкана правят това от сливовия плод. Сами можете да видите, че технологията, която са използвали преди време, а на места и до ден днешен, е много близка“, посочи тя.

Изложба „Керамиката – начин на живот“ ще бъде представена по повод 80 години от рождението на проф. Ивана Енева (1944-2022).

Откриването е на 3 септември в галерия „Академия“, съобщават от Националната художествена академия (НХА).

Заглавието на експозицията е вдъхновено от думите на проф. Енева: „За мен керамиката е начин на живот, а Академията – моя съдба“.

Ивана Енева е художник-изследовател в областта на керамиката, професор в Националната художествена академия, първата жена заместник-ректор на НХА и първата жена професор по керамика в България.

„В творбите си тя търси нова модерна образност, основана на изключителните интегрални свойства на глината да се свързва с други материали – стъкло, метал, хартия – с нови трайни пластични и естетически характеристики. Забележителни са нейните п

Сезонът в Общински куклен театър „Патилан“ в Монтана започва на 13 и 14 септември с премиера на представлението „Рибарят и златната рибка“, съобщиха от ръководството на театъра.

Спектакълът е нов в афиша, негови автори и режисьори са Христина Тодорова и Симеон Тодоров. Сценографията е дело на Христина Тодорова, а композитор е Георги Гарчов. В ролите участват актьорите Мила Топалова, Тихомир Иванов, Мариана Кирилова и Венелин Първанов.

През 2023-2024 година куклен театър „Патилан“ се похвали с един от най-силните си сезони - 85 изиграни представления, от които 24 са гостуващи в областите Враца и София. 

Журналистът Даниел Ненчев работи по заснемането на първия си документален филм, озаглавен „155 километра въздух“. 

Филмът изследва живота на българите у нас и по света, както и развитието на българската култура в световен мащаб в годините след падането на Берлинската стена през 1989 г. 

Това сподели Ненчев по време на представянето на своята книга „Идеи без граници“ в Регионалната библиотека „Пейо Яворов“ в Бургас. Модератор на срещата бе бургаската поетеса Яна Вълчева.

Филмът е продължение на книгата, в която представя български артисти с оригинални и автентични идеи, и както Ненчев ги описва, „хора на изкуството с потенциал да променят света“. Кадрите в проекцията представят част от героите в „Идеи без граници“ и техните революционни за времето си проекти, които осъществяват по света. За тази цел, сподели Ненчев, е изпратена камера на всеки артист, с ко

Понякога не можеш да предположиш, че това, което ти се случва, би могъл да го мечтаеш, каза Теодосий Спасов. Тази вечер виртуозният български изпълнител на кавал излиза на сцената на „Банско джаз фестивал“ с квартет, в който влизат още Ивайло Ковачев, Херберт Крамис и Борис Динев. Квартетът свири на сцената на фестивала по покана на председателя на Асоциация „Фестивалите в България“ Илияна Щерева – Иванова, която е съорганизатор на фестивала.

Следва цялото интервю:

Излизате тази вечер на сцената на „Банско джаз фестивал“ с двама българи, които живеят и работят в чужбина и един швейцарец, какво и как ви събра?

Теодосий Спасов: Те са мои приятели от дълги години, свирили сме в различни проекти. Специално с Борис Динев, който тази вечер ще свири на тъпан също, освен на барабани, с него свирим от 80-те години, още с „Веселин Никол

Между станалата картина и нестаналата крачката е само една и трябва да я усети човек - кога е направена тази крачка. Това казва художникът Симеон Спиридонов през 1996 година в документалния филм на БНТ  „Следа към себе си“.

РОДЪТ

Художникът е роден на 20 август 1944 г. в Севлиево, където са евакуирани родителите му по време на Втората световна война. Правнук е на видния възрожденец Христо Спиридонов - първи кмет на Севлиево след Освобождението, депутат във Великото Народно събрание. Главната улица на град Севлиево носи името на Христо Спиридонов.

Симеон Спиридонов е внук на подполковник Григор Спиридонов, загинал геройски при Разлог през 1912 г. по време на Междусъюзническата война. Главната улица на града носи неговото име. Баща му Димитър Спиридонов е икономист, осъден от Народния съд. 

ПЪРВИТЕ

Посредством 10 информационни пана е представена историята на розата като растение, развитието на добива на розово масло в Казанлъшкия край, дейността на големите търговци на розово масло от онова време, които продават стоката си в цял свят. Интересни акценти в изложбата са възстановките на кабинет на търговец на розово масло и на щанда, с който един от пионерите в розопроизводството Кънчо Шипков се е представил на изложението в Чикаго, за което пише Алеко Константинов.

„Действително, качеството на розовото масло и розовата вода, които са идвали от България, са били високи и са значели много. Много от фамилиите успяват за кратко време да натрупат значителни богатства, това са и едни от първите милионери в България“, каза управителят на изложението.

Показани са марките и печатите, включително и на английски език, които са поставяли върху стоката. Посетителите могат да видят казан за розово масло, стъклени съдове за розова вода, мускалчета, автентични документи, свързани с търговията с розово масло, два кратки филма разказват историята на розата и на конкурса „Царица роза“.

С нарастване на производството на розово масло бързо се появяват опити за неговата фалшификация. Специално пано разказва за първата лаборатория, създадена през 1907 година, за да тества продукцията, подготвяна за износ и да се бори с фалшификациите. 

„Един от най-интересните експонати в изложбата е метален съд за съхранение на розово масло, който до ден днешен бидейки затворен, е съхранил истинското ухание на розовото масло и при отваряне на капачката посетителят успява да усети аромата“, посочи Гюрджийска – Иванова.

Експозицията ще остане в залите на изложението няколко месеца. 

Фестивалът в Орешак ще бъде официално закрит тази вечер с концерт на музикалния проект TRIGAIDA. Програмата на фестивала в Троян продължава и утре с открита сцена и концерт на ансамбъл „Филип Кутев“. И на двете места посетителите все още имат възможност да закупят занаятчийски произведения от „Улица на занаятите“ или да опитат от местните сливови специалитети.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
Мая Бежанска: Темата за геройството и достойнството ги няма в нашето общество, а хората имат нужда от тях
Изложба представя непоказвани досега творби на над 15 български художници от 20-и век
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година
Бет Харт идва отново в България през лятото на 2025 година
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Творчески отражения
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Под прожектора
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.